Clasamentul celor 25 de jucători MLB cu cea mai mare valoare de tranzacționare pentru sezonul 2026-27

Doar patru echipe mai visează la titlul mondial în 2026, iar celelalte 26 de cluburi din MLB și-au îndreptat deja atenția spre sezonul viitor. Piața agenților liberi din iarna următoare este modestă în afara asului Tarik Skubal, ceea ce ar putea genera un mercato mai agitat pe piața transferurilor. În schimb, negocierile pentru noul CBA și un posibil lockout creează incertitudini majore cu privire la ce va fi, de fapt, această iarnă.

Presupunând că va exista ceva asemănător unei ierni obișnuite, am reunit cele 25 de piese de tranzacționare cele mai probabile care ar putea pleca de la cluburile lor. Lista include atât candidați speculativi, cât și jucători ale căror nume au apărut deja în zvonistică.

La stabilirea listei, am luat în calcul probabilitatea ca un jucător să fie transferat. Anii rămași sub control contractual, salariul și impactul estimat în 2027 au determinat poziția fiecăruia în clasament.

Locurile 25-24

25. Matt Chapman (3B), San Francisco Giants (33 de ani)

Statistici: 84 de meciuri, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 XBH (7 HR), 2,7 WAR. Contract: 4 ani, 100,7 milioane de dolari rămași.

În timp ce Rafael Devers, Willy Adames și Jung Hoo Lee sunt considerați în general indisponibili sau de neclintit, Chapman este singurul veteran cu salariu mare pe care Giants ar putea să-l transfere. Clubul ar putea folosi tranzacția lui Nolan Arenado de anul trecut drept model. Chapman a suferit o intervenție chirurgicală la nivelul muschilor pelvieni și al herniei în august, operație care i-a încheiat sezonul, dar se așteaptă să fie apt pentru începutul sezonului viitor.

24. Ozzie Albies (2B), Atlanta Braves (29 de ani)

Statistici: 162 de meciuri, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 XBH (22 HR), 1,4 WAR. Contract: opțiune de club de 7 milioane de dolari pentru 2027.

Albies și-a petrecut întreaga carieră de 10 ani la Braves, acumulând 25,7 WAR, patru selecții la All-Star și două premii Silver Slugger. Puterea ofensivă a rămas la nivelul obișnuit, însă în ultimii doi ani a avut un 88 OPS+ mediocru și un procent de randament la bază de .299 în 1.350 de apariții la planșă. Braves ar putea fi pregătiți să renunțe la el ca parte a unei reconstrucții mai ample.

Locurile 23-22

23. Griffin Jax (SP), Tampa Bay Rays (31 de ani)

Statistici: 34 de apariții/23 de start-uri, 3,53 ERA, 1,18 WHIP, 116 K, 112,1 IP, 0,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 5,7 milioane de dolari).

După patru sezoane ca unul dintre cei mai buni lansatori de la mijlocul jocului din baseball, Jax a intrat în rotația Rays în primul sezon complet al său la Tampa Bay, după ce a fost adus într-un transfer de la termenul din 2025 pentru Taj Bradley. A avut un ERA de 3,14, un WHIP de 1,11 și 106 eliminări în 103,2 reprize în cele 23 de start-uri, însă Rays obișnuiesc să ofere la schimb lansatori ale căror salarii prin arbitraj cresc.

22. Michael Wacha (SP), Kansas City Royals (35 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,32 ERA, 1,11 WHIP, 158 K, 200,2 IP, 4,3 WAR. Contract: 1 an, 14 milioane de dolari rămași, plus opțiune de club de 14 milioane de dolari în 2028.

Nicio echipă nu a acceptat prețul cerut de Royals pentru Wacha la termenul de transferuri, însă el ar putea fi oferit mai agresiv în această iarnă, ca un lansator veteran cu salariu rezonabil care vine dintr-un sezon de All-Star. Veteranul cu 14 ani de carieră a condus liga din AL la reprize aruncate, cu 200,2, iar cei 4,3 WAR ai săi reprezintă cel mai bun rezultat din carieră.

Locurile 21-20

21. Xavier Edwards (2B), Miami Marlins (27 de ani)

Statistici: 142 de meciuri, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 XBH (6 HR), 3,0 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 3,5 milioane de dolari).

Edwards a fost unul dintre doar 11 jucători la planșă calificați care au avut un procent de pase de bază peste 10% și un procent de eliminări sub 15%. A avut o medie de .321 cu jucători pe poziții de punctare, a furat 21 de baze din 26 de încercări și a jucat solid în al doilea, după ce a trecut de pe poziția de short-stop la mijlocul sezonului 2025. Marlins au ascultat oferte pentru el și pentru short-stop-ul Otto Lopez la termenul de transferuri, iar din cauza prețului extrem de mare cerut pentru Lopez, Edwards este piesa de tranzacție mai probabilă.

20. Trevor Megill (RP), Milwaukee Brewers (32 de ani)

Statistici: 63 de apariții, 30 SV, 2,63 ERA, 0,89 WHIP, 10,1 K/9, 1,8 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 8,0 milioane de dolari).

Cu un fastball care atinge viteze de peste 100 de mile pe oră și o curbă de tip knuckle care a generat un procent de whiff de 46,5%, Megill a fost unul dintre cei mai dominanți closeri din baseball, transformând 30 din 33 de situații de salvare. În ultimii trei ani are un ERA de 2,61, un WHIP de 1,00, 10,4 K/9 și 81 de salvări în 161 de apariții. Brewers au tradiția de a transfera closeri înainte ca aceștia să devină scumpi, după ce i-au cedat pe Josh Hader și Devin Williams.

Locurile 19-18

19. Shane McClanahan (SP), Tampa Bay Rays (29 de ani)

Statistici: 24 de start-uri, 3,36 ERA, 1,12 WHIP, 106 K, 118,0 IP, 1,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 6,6 milioane de dolari).

Rays au avut doar patru jucători cu salarii de peste 6 milioane de dolari în 2026 și au avut al patrulea cel mai mic buget salarial din MLB, ceea ce face din McClanahan o piesă de tranzacție evidentă înainte de ultimul an de arbitraj. Lansatorul, de două ori All-Star, a jucat bine la revenirea după un sezon 2025 pierdut din cauza unei operații Tommy John. Are un ERA de 3,10, un WHIP de 1,11 și 562 de eliminări în 522,2 reprize din carieră.

18. George Kirby (SP), Seattle Mariners (28 de ani)

Statistici: 30 de start-uri, 4,33 ERA, 1,40 WHIP, 148 K, 174,2 IP, 1,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 9,8 milioane de dolari).

Chiar și după ce au scăpat de salariul lui Luis Castillo la termenul de transferuri, Mariners au șanse mari să ofere un start-up în această iarnă, în speranța unor îmbunătățiri ofensive. Cu doi ani de control al clubului rămași și un sezon slab în 2026, Kirby este cel mai puțin probabil dintre cei trei lansatori de la M-urile din acest clasament, dar are în continuare o valoare semnificativă.

Locurile 17-16

17. Ketel Marte (2B), Arizona Diamondbacks (32 de ani)

Statistici: 141 de meciuri, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 XBH (22 HR), 2,5 WAR. Contract: 4 ani, 77,8 milioane de dolari rămași, plus opțiune de jucător de 11,5 milioane de dolari în 2031.

Marte are drepturi de 10-și-5 în timpul sezonului 2026, ceea ce îi permite să blocheze orice transfer, însă au existat suficiente tensiuni în afara terenului încât să se creadă că ar putea dori o schimbare de peisaj. Chiar și într-un sezon slab după standardele sale, a rămas unul dintre cei mai buni al doilea din ofensivă din ligă.

16. Jacob deGrom (SP), Texas Rangers (38 de ani)

Statistici: 31 de start-uri, 4,20 ERA, 1,14 WHIP, 201 K, 162,2 IP, 1,7 WAR. Contract: 1 an, 37 de milioane de dolari rămași.

Rangers ar fi abordat un deGrom cu propunerea de a renunța la clauza sa completă de neschimbare a echipei la termenul de transferuri, dar acesta a refuzat. Asta nu înseamnă că nu își va schimba părerea dacă echipa începe o reconstrucție în această iarnă. Aflat în ultimul sezon al contractului său de cinci ani și 185 de milioane de dolari, contractul său nu mai reprezintă obstacolul de acum un an sau doi.

Locurile 15-14

15. Corey Seager (SS), Texas Rangers (32 de ani)

Statistici: 102 meciuri, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 XBH (20 HR), 3,2 WAR. Contract: 5 ani, 157,5 milioane de dolari rămași.

Un salariu anual de 31,5 milioane de dolari pentru următorii cinci sezoane, combinat cu un istoric lung de accidentări, nu vor face ușoară mutarea lui Seager de către Rangers. Totuși, rămâne un jucător de nivel de star atunci când este sănătos, iar o clasă slabă de short-stop-uri pe piața agenților liberi va muta atenția spre piața transferurilor. Pentru o echipă care nu este dispusă să plătească prețul ridicat pentru un jucător precum Zach Neto sau Otto Lopez, preluarea salariului lui Seager la un cost de achiziție mai mic este o alternativă potențială.

14. Isaac Paredes (3B), Houston Astros (27 de ani)

Statistici: 155 de meciuri, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 XBH (25 HR), 4,0 WAR. Contract: opțiune de club de 13,4 milioane de dolari în 2027.

Astros se află la o răscruce interesantă, cu o rotație de start-uri care trebuie reconstruită, jucători-vedetă în vârstă precum Jose Altuve și Carlos Correa și doi jucători-cheie la ofensivă aproape de piața agenților liberi, Paredes și Jeremy Peña. O reconstrucție mai amplă ar avea sens, însă chiar dacă își întăresc doar lotul, Paredes rămâne un candidat logic la transfer, având în vedere aglomerația din zona interioară și faptul că mai are un singur an de control.

Locurile 13-12

13. Steven Kwan (OF), Cleveland Guardians (29 de ani)

Statistici: 151 de meciuri, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 XBH (3 HR), 5,3 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 11,3 milioane de dolari).

Kwan a fost al treilea cel mai bine plătit jucător din lotul Guardians în 2026, cu un salariu de 7,725 milioane de dolari, iar acesta este proiectat să depășească clar 10 milioane de dolari sezonul următor. Guardians operează cu unul dintre cele mai mici bugete salariale din baseball, iar Kwan este de ani buni un candidat speculativ la transfer. Înainte de ultimul său an de control, cedarea lui ar fi în linie cu filosofia clubului. Ascensiunea lui Chase DeLauter și sosirea lui Jo Adell au îmbunătățit și ele situația din teren în Cleveland.

12. Emerson Hancock (SP), Seattle Mariners (27 de ani)

Statistici: 25 de start-uri, 3,57 ERA, 1,14 WHIP, 126 K, 138,2 IP, 2,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2030 (proiecție pentru 2027: salariu minim).

Considerat al șaselea lansator de start din Seattle la începutul anului, Hancock a primit șansa de a intra în rotația de deschidere, după ce Bryce Miller a fost scos din joc de o accidentare. Fostul selecționat cu numărul 6 în draft a prins momentul, cu un ERA de 2,59 în 41,2 reprize în primele sale șapte start-uri, și și-a câștigat locul în rotație pentru restul sezonului. Cei patru ani rămași de control îl fac mult mai valoros decât sugerează recordul său de până acum.

Locurile 11-10

11. Reid Detmers (SP), Los Angeles Angels (27 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,36 ERA, 1,04 WHIP, 211 K, 185,0 IP, 4,2 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 7,5 milioane de dolari).

Detmers a avut un sezon puternic din bullpen-ul Angels în 2025, după un ERA ratat de 6,70 în 17 start-uri în anul precedent, ceea ce i-a adus o nouă șansă în rotație. A terminat în top 10 din American League la eliminări (211, locul 4), la reprize aruncate (185,0, locul 6) și la WAR al lansatorilor (4,2, locul 8). Valoarea lui ar putea să nu fie vreodată mai mare pentru o echipă care vine dintr-un sezon cu 100 de înfrângeri și are nevoie de mult timp de o reconstrucție.

10. Logan Gilbert (SP), Seattle Mariners (29 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,73 ERA, 1,09 WHIP, 205 K, 186,0 IP, 3,3 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 15,4 milioane de dolari).

Cu puțin progres în negocierile pentru prelungirea contractului și cu piața agenților liberi apropiindu-se rapid după sezonul 2027, Gilbert ar putea fi în capul listei dacă Mariners decid să valorifice una dintre piesele lor de rotație. În ultimii cinci ani, a fost unul dintre cei mai consecvenți start-uri din baseball, cu un ERA de 3,46 și un WHIP de 1,05, media fiind de 192 de eliminări și 180 de reprize pe sezon.

Locurile 9-8

9. Joe Ryan (SP), Minnesota Twins (30 de ani)

Statistici: 27 de start-uri, 3,79 ERA, 1,16 WHIP, 159 K, 144,2 IP, 2,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 9,6 milioane de dolari).

Twins au evitat arbitrajul cu Ryan în ianuarie trecut, adăugând totodată o opțiune mutuală de 13 milioane de dolari pentru 2027. Clubul va opta aproape sigur pentru o compensație de 100.000 de dolari în locul acelei opțiuni, în favoarea unei proiecții de arbitraj mult mai mici, însă el ar putea ajunge în cele din urmă în lotul altei echipe dacă Twins fac un nou pas spre reconstrucție. Anul trecut își țineau strâns în brațe pe Byron Buxton și pe Ryan drept piese de bază, dar după o a doua jumătate de sezon de 29-36 și al doilea sezon consecutiv cu rezultat negativ, schimbările mai mari s-ar putea apropia.

8. Jeremy Peña (SS), Houston Astros (29 de ani)

Statistici: 112 meciuri, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 XBH (22 HR), 3,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 13,1 milioane de dolari).

Din momentul în care Peña l-a angajat pe Scott Boras drept agent, în iunie 2025, șansele unei prelungiri pe termen lung înainte de intrarea pe piața liberă au scăzut considerabil pentru Astros. Un AL West deschis i-a convins în cele din urmă pe Astros să nu vândă la termenul de transferuri, iar chiar dacă se văd contendenți în 2027, transferul lui Peña înainte de a-l pierde în free agency ar putea rămâne pe masă.

Locurile 7-6

7. William Contreras (C), Milwaukee Brewers (28 de ani)

Statistici: 147 de meciuri, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 XBH (18 HR), 2,9 WAR. Contract: opțiune de club de 14,5 milioane de dolari în 2027.

Brewers au ajuns să-și transfere jucătorii-vedetă pe măsură ce se apropie piața agenților liberi, cu Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams și Freddy Peralta printre exemplele recente notabile. Asta îl plasează pe Contreras în discuțiile despre piesele de tranzacție, mai ales dacă clubul consideră că fostul mare talent Jeferson Quero este o variantă viabilă din interior.

6. Shea Langeliers (C), Athletics (28 de ani)

Statistici: 106 meciuri, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 XBH (23 HR), 3,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 8,7 milioane de dolari).

Langeliers a început Jocul All-Star 2026, având un OPS de .807 și 21 de home run-uri până la pauză. Un menisc rupt în genunchiul drept l-a limitat la 20 de meciuri în a doua jumătate a sezonului, însă s-a întors pentru 13 meciuri în septembrie, pentru a arăta eventualilor pretendenți că este sănătos. Athletics și-au asigurat mai mulți membri ai nucleului lor ofensiv tânăr în ultimii ani, dar Langeliers nu a fost printre ei, iar el ar putea fi piesa pe care o vor transfera pentru a încerca să îmbunătățească una dintre cele mai slabe rotații din baseball.

Locurile 5-4

5. Hunter Goodman (C), Colorado Rockies (27 de ani)

Statistici: 138 de meciuri, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 XBH (41 HR), 2,6 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 6,2 milioane de dolari).

Doar șapte jucători din baseball au lovit mai multe home run-uri în ultimii doi ani decât cei 72 ai lui Hunter Goodman, iar cele 41 de lovituri din acest sezon l-au plasat la egalitate pe locul al treilea în clasamentul NL cu Matt Olson, de la Braves.

Cifrele sale au fost mult mai bune în deplasare (.882 OPS, 25 HR) decât acasă (.791 OPS, 16 HR), așa că nu este un caz în care Coors Field umflă rezultatele unui jucător altfel mediu. A evoluat și într-un apărător serviabil în spatele plăcii, deși lovitura sa îi va defini mereu valoarea.

După al patrulea sezon consecutiv cu 100 de înfrângeri, nimic nu ar trebui exclus în timp ce Rockies explorează modalități de a se îmbunătăți. Prețul cerut va fi ridicat, având în vedere controlul rămas, dar el ar putea fi cea mai impactantă putere ofensivă disponibilă pe piață.

4. Zach Neto (SS), Los Angeles Angels (25 de ani)

Statistici: 157 de meciuri, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 XBH (27 HR), 5,2 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 9,8 milioane de dolari).

Cu trei sezoane consecutive de câte 20 de home run-uri, 20 de baze furate și 5,0 WAR, Zach Neto s-a transformat într-unul dintre cei mai buni short-stop-uri completi din baseball, dar primește rareori atenția pe care o merită, jucând pentru o franciză care a acumulat 11 sezoane consecutive cu rezultat negativ.

Angels au făcut un pas spre reconstrucție la termenul de transferuri, cedând câteva piese controlabile, printre care José Soriano, Jo Adell și Ryan Zeferjahn, dar i-au păstrat pe cei doi jucători cu cea mai mare valoare de tranzacționare, Neto și stângaciul Reid Detmers.

Statutul clubului de echipă mereu în urmă și dorința nou-apărută de a muta piese controlabile ar trebui să facă din Neto unul dintre cei mai discutați candidați la transfer din iarnă.

Locurile 3-2

3. Mason Miller (RP), San Diego Padres (28 de ani)

Statistici: 66 de apariții, 38 SV, 1,67 ERA, 0,90 WHIP, 16,6 K/9, 3,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 8,1 milioane de dolari).

Padres au stat la limită între a fi cumpărători și vânzători înainte de termenul de transferuri din 2026, iar Mason Miller a fost menționat drept unul dintre cei mai importanți jucători care ar putea pleca înainte ca Padres să se angajeze să cumpere și să adauge pe Casey Mize și Robbie Ray.

Cu Adrián Morejón și Jason Adam care ar putea pleca în free agency, Padres vor ezita să-și transfere closerul, care a fost selecționat la All-Star, însă valoarea sa este atât de mare încât ar fi absurd să nu asculte cel puțin oferte. Au fost nevoiți să ofere un talent de elită precum Leo De Vries pentru a-l scoate de la Athletics, iar dacă apare o ofertă similară sau o echipă este dispusă să cedeze un lansator de start controlabil, el ar putea pleca din nou.

2. CJ Abrams (SS), Washington Nationals (26 de ani)

Statistici: 152 de meciuri, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 XBH (33 HR), 5,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 10,2 milioane de dolari).

Nationals au ocupat locuri fruntașe în MLB la runs marcate (821, locul 3), home run-uri (210, locul 6) și OPS (.744, locul 3), iar un sezon ofensiv de excepție al lui CJ Abrams a contribuit la aceste cifre.

După un OPS+ de 109, cu 19 home run-uri și 31 de baze furate în sezonul 2025, el a ridicat ștacheta la un nou nivel, cu primul sezon de 30/30 din carieră și 106 RBI-uri, ceea ce l-a plasat pe locul al patrulea în clasamentul NL.

Nationals l-au transferat pe lansatorul de start MacKenzie Gore în iarna trecută, în timp ce încearcă să revină spre contender, și ar putea face același lucru cu Abrams dacă pachetul de talente primit le îmbunătățește suficient perspectiva pe termen lung, pentru a justifica transferul unei vedete tot mai scumpe.

Locul 1

1. Ronald Acuña Jr. (OF), Atlanta Braves (28 de ani)

Statistici: 107 meciuri, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 XBH (20 HR), 1,9 WAR. Contract: opțiune de club de 17 milioane de dolari în 2027 și 2028.

Un val de fluierături s-a abătut asupra lui Ronald Acuña Jr. după ce a lovit la sol pentru a încheia repriza a șaptea din Meciul 4 al NLDS, lăsând un jucător pe a doua bază și ducând linia sa de playoff la 3 lovituri din 24 de încercări, fără niciun RBI.

Va fi aceasta ultima sa apariție la planșă în uniforma Braves?

Campionul NL MVP din 2023 și fața franciza a avut un sezon 2026 bun, dar nu excepțional, iar o mutare rapidă prin care a șters Braves din contul său de Instagram imediat după eliminarea din playoff a alimentat speculațiile unei despărțiri în această iarnă.

Cu două opțiuni de club rezonabile, de câte 17 milioane de dolari, pentru următoarele două sezoane, contractul său îi adaugă valoare, în loc să i-o scadă, așa cum se întâmplă în cazul altor jucători de pe această listă. Prețul cerut va fi astronomic, dar returul ar putea fi unul dintre cei mai buni 10 jucători din sport, dacă revine la nivelul de vârf al producției sale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *